8 класс
Грамматика в использовании: Present Perfect илиPast Simple /Grammar in use: Present Perfect or Past Simple.
Цели урока:
· Способствовать развитию грамматических навыков;
· Тренировать навыки употребления артиклей ивыражений со значением количества.
Оборудование: Грамматическиетаблицы.
Речевые образцы: Has gone to / has been to / has been in, countablenouns, uncountable nouns
Основное содержание урока
1. Организационный момент
— Good morning, class! (Good morning,teacher!)
— How are you?
— Let’s see if everyone is here.
2. Работа по теме урока
Работа по учебнику
— This is the list of things we’re going topractice today.
(На доске дан список тем пограмматике.)
Present Perfect vs Past Simple
Has gone to / has been to / has been in
Definite / indefinite articles
Quantifiers
Упр.3 (с.30)
Двое учеников читают мини –диалог вслух, затем отвечают на вопросы.
Предполагаемый ответ:
In the first sentence we have used thePresent Perfect because it refers to an action that happened at an unstatedtime in the past. In the second sentence the Past Simple is used because itrefers to an action that happened at a specific time in the past (last year).
Учащиеся читают образец,затем выполняют задание в парах, учитель помогает по мере необходимости.Несколько учеников разыгрывают мини-диалоги перед классом.
(На доске размещенасравнительная таблица грамматических времен.) Учащиеся читают примеры втаблице, учитель комментирует их.
PresentPerfect vs Past Simple
We use the Present Perfect: — for recent actions or states, or for actions which happened at an unstated time in the past. I have bought a new MP3 player. (When did he buy it? We don’t know.) — for action or states which began in the past and continue up to the present/ She has been a teacher for three years. (She’s still a teacher.) |
We use the Past Simple: — for recent actions or states which finished at a stated time in the past. I bought a new MP3 player yesterday. (When did he buy it? Yesterday.) — for action or states which finished in the past. She was a teacher two years ago. (She’s not a teacher now.)
|
Time expressions used with the Present Perfect: just, ever, never, already, yet, so far, for, since, recently, etc. |
Time expressions used with the Past Simple: yesterday, last night/week/month/year, ago, then, when, in 2017, etc. |
Затем ученики выполняютзадание на доске.
— Choose the correct answer.
1) … never played this game before.
a) I’ve b)I
2) Ron … his room last night.
a) has tidied b) tidied
3) … here since 2015?
a) Have they lived b) Did theylive
4) We … to the theatre three days ago.
a) have gone b) went
5) He … the puppy a name yet.
a) hasn’t given b) didn’t give
6) … to Oxford when you went to the UK lastsummer?
a) Have you been b) Did you go
Keys: 1a, 2b, 3a, 4b, 5a, 6b.
Упр.6 (с.31)
Учащиеся выполняют заданиесамостоятельно, а затем все вместе проверяют ответы.
Keys: 1 – How long; 2 – never; 3 – last; 4– since; 5 – just; 6 – recently, yet; 7 – ago; 8 – ever; 9 – so far; 10 – yet.
Упр.9 (с.31)
Ученики читают образец ивыполняют задание в парах, учитель помогает по мере необходимости. Затем учитель задает вопросы ученикам.
— How long has Maria had these shoes?
— How long has Dima known his best friend? И т.д.
Упр.7 (с.31)
— Now let’s learn how to use articles.
Учащиеся читают об артиклях вГрамматическом справочнике на с.GR6 – GR7. После этого учащиеся все вместе выполняют задание, комментируя выборартикля вслух.
Keys: 1 – the; 2 – The, the, (-); 3 – the,a; 4 – (-), a, the; 5 – the, a; 6- the, an; 7- the; 8 – (-), the; 9 – the, (-).
В качестве дополнительногозадания учащиеся выполняют упр.7 (с.141) в разделе Grammar Check.
Keys: 1 – a; 2 – (-); 3 – the; 4 – (-); 5 –a; 6 – (-); 7 – the; 8 – the; 9 – an; 10 – the; 11 – the; 13 – the; 14 – a; 15– a; 16 — a; 17 – the; 18 – a.
Упр.8 (с.31)
(На доске записаны слова спереводами.)
quantifiers –квантификаторы (слова, указывающие на количество)
countable nouns –исчисляемые существительные
uncountable nouns –неисчисляемые существительные
Учащиеся вместе с учителемизучают информацию в грамматической таблице, учитель приводит примеры. Еслинеобходимо, ученики читают соответствующую главу в Грамматическом справочникена с. GR7. Затем ученики выполняют задание самостоятельнои все вместе проверяют ответы.
Keys: 1 – a lot of; 2 – Very few; 3 – much;4 – few; 5 — many.
В качестве дополнительногозадания учащиеся выполняют упр.8 (с.141) в разделе Grammar Check.
Keys: 1 – a few; 2 – very few; a lot of; 3– a little; a few; 4 – a few.
3. Инструктаж по выполнению домашнего задания
Учитель объясняет, каквыполнять упражнения в рабочей тетради и в учебнике, и записывает домашнеезадание на доске:
WB: Ex. 3-5 (p.16); SB: Ex.6 (p.141).
4. Подведение итогов урока
— Can you use Present Perfect and Past Simple?
— Can you use time expressions with Present Perfect and Past Simple?
— Can you use definite / indefinite articles?
— Can you use quantifiers?
Учитель оцениваетдеятельность учащихся на уроке.
— That’s all for today. Goodbye!(Goodbye!)
