Қысқа мерзімдіжоспар ДОІЖО: Турсунов Е.
Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау |
|||||
Педагогтың аты-жөні: |
Каримбердиева Б.Р. |
||||
Күні: |
04.05.2022 ж. |
||||
Сынып: 6 |
Қатыспағандар: Қатысқандар: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Авторлық құқық және плагиат ұғымдары.
|
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.4.2.2- «авторлық құқық», «плагиат» ұғымдарын түсіндіру |
||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: «авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдарын біледі; Көптеген оқушылар: авторлық құқықпен қорғалатын туындыларды біледі Кейбір оқушылар: авторлық құқық жүрмейтін туындыларды біледі. |
||||
Сабақтың барысы:
|
|||||
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин
|
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. 3. Топқа бөлу: «Жұп немесе тақ» әдісі арқылы оқушыларды екі топқа бөлу (оқушылар стикер таңдап алады, стикерде жасырылған санның жұп немесе тақ екендігіне қарай екі топқа бөлінеді). І-топ «Алғырлар» тобы; ІІ-топ «Тапқырлар» тобы.
4.Үйге берілген тапсырманы тексеру. а) Өткен сабақтағы тақырып бойынша сұрақтар қою: 1. Гиперсілтеме дегеніміз не? 2. Гиперсілтеменің неше түрі бар?
б) «Кім тапқыр?» әдісі. Кестедегі әріптерді пайдаланып, тақырыпқа қатысты сөздер құрастыру.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Стикер таңдап алу арқылы екі топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді.
Кестедегі әріптерді пайдаланып сөздер құрастырады. Тапқан сөздерін оқып береді.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау толықтыру жасау, бағыттау.
Топтар бір-бірін ауызша мадақтау арқылы бағалайды, қателіктерін түзейді. |
Информатика оқулығы, 6-сынып
Интерактивті тақта
Презентация
|
|
Сабақтың ортасы 8-15 мин
16-30 мин
31-40 мин
|
Жаңа сабақ. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Тақырыптағы негізгі ұғымдарды түсіндіру. Тақырыпқа байланысты бейнеролик көрсету. Бейнероликті оқушармен қысқаша талқылау.
1-тапсырма. Топтық жұмыс «Постер қорғау». Представленная информация была полезной? ДА 61.17% НЕТ 38.83% Проголосовало: 1424 Оқушылар бейнероликтегі және оқулықтағы ақпаратты пайдаланып постер жасайды және оны келесі топқа түсіндіреді. «Алғырлар» тобы – «Плагиат дегеніміз не және оның түрлері» «Тапқырлар тобы» — «Авторлық құқық және оның түрлері».
2-тапсырма. Жеке жұмыс «Презентация жасау». Оқушылар жеке-жеке «Плагиат» немесе «Авторлық құқық» ұғымдарына 2 беттен тұратын презентация жасайды.
|
Оқушылар бейнероликті мұқият қарап, өз ойларымен бөліседі.
Дескриптор: — берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды; — ақпаратты постерге түсіреді; — өзге топтарға тақырыпты түсіндіреді.
Дескриптор: — «плагиат» немесе «авторлық құқық» ұғымдарына ақпарат жинақтайды; — екі беттен тұратын презентация жасайды; — презентацияға анимация енгізеді.
|
Жарайсың
деп фигуралар арқылы бағалайды.
Оқушыларды мадақтау сөздер арқылы бағалау.
|
Ватман, стикерлер, маркерлер, суреттер
Компьютер, оқулық
|
|
Сабақтың соңы 41-43 мин
44-45 мин
Үйге тапсырма |
Сабақты бекіту. «Себебін анықтайық» әдісі. 1.Не себепті пайдаланылған әдебиеттерді, сілтемелерді көрсету керек? 2. Не себепті ақпараттарды тарату, көшіру заңсыз болып табылады?
Кері байланыс:
& 26 оқу, оқулықтың 137-бетіндегі үй тапсырмасын дәптерге орындау.
|
Оқушылар қойылған сұрақтар бойынша жауаптарын айтады.
Оқушы өзі дұрыс деп тапқан жауаптардың тұсына «+» белгісін қояды.
|
Сабақ соңында оқушылардың сабаққа қатысу деңгейіне қарай 1-10 балл аралығында бағалау. |
Оқулық |
|
