План-конспект урока английского языка
Дата ______
Класс: 7
Тема урока: Давай поговорим оеде!
Цель:способствоватьразвитию интереса учащихся к культуре стран изучаемого языка, совершенствованиюлексических и грамматических навыков говорения, развитию навыков чтения.
Ходурока
I.Организационный момент
— Goodmorning, boys and girls! (Goodmorning, teacher!)
How areyou?— Let’s see if everyone is here.
II. Актуализациязнаний
Проверка домашнего задания
(Учительорганизует взаимопроверку выполнения упражнений в рабочей тетради. Ответызаписаны на доске.)
Упр. 1(с. 55).
a) А — pattern, 1 — striped; В — shape; 2 — rectangular;3 — square;
4 —oval; C — material; 5 — wood(en); 6 — metal.
b) 1 — Arectangular black leather bag. 2 — In an antique wooden trunk. 3 — A colourful stripedcap. 4 — A square metal picture frame.
5 — In atriangular brown wooden chest of drawers. 6 — A pair of red and white polka-dotshorts.
Упр. 2 (c. 55).
1C, 2A, 3C,4B, 5A.
(Несколькоучеников сдают рабочие тетради на проверку учителю.)
III. Работапо теме урока
Today we’re going to learnsome English idioms and sayings about food.
Упр. la (c. 91).
(Учащиеся вместе сучителем читают и обсуждают словарные статьи, приведенные в задании. В чемразличие между фразеологизмом и поговоркой, ученики могут объяснить на русскомязыке.)
Упр. lb (с.91).
(Учащиесявыполняют задание в парах, а затем проверяют свои ответы по словарю в концеучебника.
Keys: 1 — saying: a task is notdone well when too many people are involved; 2 — saying: there is no point inbeing upset about an unfortunate incident that cannot be reversed; 3 — idiom:being remarkably calm and composed; 4 — saying: someone who spends a lot oftime sitting on the sofa doing little more than watching TV.)
Упр. 2 (c. 91).
(Учащиеся читаютзаголовок, первые предложения в тексте и высказывают свои мнения.
Key: It’s about the importanceof food in people’s lives, and the large number of idioms and sayings relatedto it.)
Упр.За (с. 91).
(Учащиеся читаюттекст и отвечают на вопрос задания.
Keys: a hot potato (idiom) — adifficult issue or problem; a piece of cake (idiom) — something that is easy;
bread and butter (idiom) —supplying the basic needs of life; selling like hot cakes (idiom) — sellinglarge amounts very quickly; a bad egg (idiom) — a bad person;
as cool as a cucumber(idiom) — being remarkably calm and composed;
as easy as pie (idiom) —very easy; full of beans (idiom) — has a lot of enthusiasm; my cup of tea(idiom) — something I generally like; an apple a day keeps the doctor away(saying) — if you eat healthily, you won’t become ill;
you can’t have your cakeand eat it too (saying) — you can’t have things both ways;
too many cooks spoil thebroth (saying) — a task is not done well when too many people are involved;
eating your words (idiom)— publicly accepting that you have said something wrong;
crying over spilt milk(idiom) — there is no point in being upset about an unfortunate incident thatcannot be reversed;
having a finger in everypie (idiom) — involved in many things.) Упр. 3b (c.91).
(Учащиеся выполняют задание впарах, а затем все вместе проверяют ответы.
Keys: IB, 2А,ЗС, 4С, 5В.)
2. Выполнение задания на доске
— Complete thesentences with an idiom or use a proverb.
(На доске записаны предложения.)
1) My aunt is… today. She must be excited about something.
2) Jake was … when his canoe turned over in the river. What a braveman!
3) My roommate issuch … . Last weekend he watched television for 14 hours straight!
There is no use … and we should not worry about what happened inthe
past.
4) There were four people trying to fix the broken air conditionerbut… and there were too many people to do a good job.
(Keys: 1 — full ofbeans; 2 — as cool as a cucumber; 3 — a couch potato; 4 — crying over spiltmilk; 5 — too many cooks spoil the broth.)
3. Продолжение работы по учебнику Упр.4 (с. 91).
— Think of situations youcan use the idioms and sayings about food. Make a sentence for each.
(Учащиеся составляют предложения, аналогичныетем, что записаны на доске.)
IV. Инструктажпо выполнению домашнего задания
— Do you know any otherEnglish idioms or sayings about food? (Ученики называют известные имфразеологизмы и поговорки. Затем учитель объясняет, как выполнять упр. 5 на с.91 учебника, и дает ссылки на сайты в интернете по данной теме. Учащиеся могутвыполнить задание в парах или мини-группах.)
— Open your workbooks atpage 56.
(Учительобъясняет, как выполнять задания в рабочей тетради.)
— If there’s anything youdon’t understand, ask now.
(Учительзаписывает домашнее задание на доске, а ученики —
в дневниках:
SB: Ex. 5 (р. 91); WB: Ex.1,2 (р. 56).)
V. Подведениеитогов урока
— Can you use idioms andproverbs about food?
— Do you know how to write aquiz about idioms and sayings about food?
(Учительоценивает деятельность учащихся на уроке.)
— That’s all for today.Goodbye! {Goodbye.0
