Білім беру ұйымының атауы |
«Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
5.3.Сақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Серік Г.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
20.01.2022 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы археологиялықескерткіштерді салыстырады Оқушы әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіреді Оқушы ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Бастапқы стимул. Оқушылармен амандасу. Ой шақыру мақсатында тақырыптың маңыздылығын ашу үшін оқушыларға қорғандардың суреті көрсетіледі. Суретте не бейнеленген? Құрылыстың ерекшелігі неде деп ойлайсыздар? Мұнда кімдер жерленуі мүмкін? Оқушылар жауабынан кейін сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты түсіндіріледі. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. «Автор орындығы» арқылы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтарға жауап бергеннен кейін оқушыларға табылған қорымдардың орналасқан жерін кескін картаға белгілейді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Тақырып тық суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім
|
Тақырыпқа қатысты жаңа ұғымдармен танысады
Сақ қоғамындағы әлеуметтік топтар: Абыздар, жауынгерлер мен малшылар, егіншілер. Шығыс Қазақстан облысы Зайсан ауданында ұзындығы 80 ені 30 шақырым кеңістікті алып жатқан Тарбағатай жазықтығының тамаша табиғатында Шілікті қорғаны орналасқан. Ондағы 300 ден астам обаның 51-і үлкен патша қорғандары деп аталды. Шілікті қорымдарын зерттеген Ә.Төлеубаев бастаған қазақстандық ғалымдар 2003 жылдан бері зерттеді. 1-тапсырма. Бесшатыр және Шілікті қорғандарын салыстырыңыз. 2 ұпай
2-тапсырма. Сақ қоғамында қандай әлеуметтік топтар болғанын анықтаңыз. 3 ұпай 1-топ: 2-топ: 3-топ: 3-тапсырма. Сақтарда обалар көлемінің әртүрлі болуының кемінде 3 себебін анықтаңыз. 3 ұпай 1-себебі 2-себебі 3-себебі 4-тапсырма.Картадан Бесшатыр және Шілікті қорымдары табылған аймақтарды белгілеңіз. 2 ұпай Ескерту: Бесшатыр қорымын жасыл, Шілікті қорымын сары түспен белгілеу керек. |
Оқушылар жаңа ұғымдармен танысады
Дескриптор: Бесшатыр, Шілікті қорғандарының орналасқан жерін анықтайды; қорғандарды зерттеген археологтарды біледі; қорғандардың құрылыс көлемін ажыратады; қорғандардағы обалар санын анықтайды; табылған олжалардың тізімін жасайды.
Дескриптор: сақ қоғамындағы үш әлеуметтік топтарды атайды.
Дескриптор: сақтарда обалар көлемінің әртүрлі болуының 3 себебін жазады.
Дескриптор: Бесшатыр қорымының орналасқан аймағын картадан көрсетеді; Шілікті қорымының орналасқан аймағын картадан көрсетеді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
Оқушылар критерийлер бойынша бағаланады
|
Презентация
Жалпы білім беретін мектептердің 5-сыныбына арналған оқулық
Кесте
АКТ
Представленная информация была полезной? ДА 61.19% НЕТ 38.81% Проголосовало: 1443 Карта |
||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған … қызықты болды Бұл … қиындық туғызды Осы … мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы |
«Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» КММ |
|||||||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Серік Г.Т. |
|||||||||||||||
Күні: |
20.01.2022 |
|||||||||||||||
Сынып: 5 б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Берел қорғандары. Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды? |
|||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау 5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениеті туралы мәліметтер беру |
|||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
«Ой шақыру» Бейне роликті көрсету арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтау. Ой шақыруға арналған сұрақтар: 1. Бейнеүзіндіден не көрдіңіздер? 2. Бейнеүзіндіде не туралы айтылған? 2. Сіздер бұл бейне көрсетілім бойынша не айта аласыздар? 3. Бүгінгі сабағымыз қандай тақырып төңірегінде өрбиді деп ойлайсыздар? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
Мадақтау |
|||||||||||||
Жаңа білім
|
Берел қорымы Алтай тауының қойнауында, Шығыс Қазақстандағы Қатонқарағай ауданында, Бұқтырма өзенінің оң жағасында орналасқан. Берел қорымы – таумен қоршалған жазық өлке. Айналасында қарағайлар, шыршалар өскен. Қорым — сақ дәуіріне жататын тарихи ескерткіштердің бірі. Бұл жерден табылған археологиялық олжалар б.з.д. 5-4 ғасырлар аралығына жатады. Қорымда 30-дан аса ірі оба бар. 1 — тапсырма. Берел қорғанынан табылған жәдігерлерді анықтаңыз
2-тапсырма. Берел қорымының Бесшатыр, Шілікті қорғандардан ерекшелігін анықтаңыз 1- ерекшелігі: 2- ерекшелігі: 3- ерекшелігі: 3-тапсырма: Венн диаграммасына
|
Дескриптор: археолог З.Самашевтың реконструкциясы бойынша Берел қорғанынан табылған жәдігерлер тізімін жасайды; Дескриптор: Берел қорымының Бесшатыр, Шілікті қорғандардан 3 ерекшелігін анықтайды.
Оқушылар Венн диаграммасына Шілікті және Берел қорғандарына 3 ұқсастығымен 3 айырмашылығын жазады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар» |
|
||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Терминдерге түсініктеме беру Оба ……. Қорым …… Аң стилі …… Ат әбзелі ……. Көсем……. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||
Кері байланыс |
Кері байланыс: Тапсырмалар орындағанннан кейін оқушылар «ҚҚҚ» кестесін толтырады.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||||||||
