Сабақ№ 34
Сабақтың тақарыбы |
Түрлі қайғылы оқиғалар кезіндегі көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: А.Жайманов |
||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны:8 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
10.8.12.1.Оқушыларға Сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік, Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері, Шина салудың негізгі ережелері, Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері, Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы медициналық көмек, Электр тоғы соққан кезде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек және көмек көрсеткен кезде сақтау керек қауіпсіздік шаралары туралы түсінік беру. |
||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Шина салудың негізгі ережелері, Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері, Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы медициналық көмек, Электр тоғы соққан кезде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек және көмек көрсеткен кезде сақтау керек қауіпсіздік шаралары туралы біледі, орындай алады. |
||||
Оқушылардың басым бөлігі: Сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік, Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері, Шина салудың негізгі ережелері, Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері, Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы медициналық көмек, Электр тоғы соққан кезде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек және көмек көрсеткен кезде сақтау керек қауіпсіздік шаралары туралы мәліметтер біледі. |
|||||
Кейбір оқушылар: Сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік, Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері, Шина салудың негізгі ережелері, Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері, Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы медициналық көмек, Электр тоғы соққан кезде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек және көмек көрсеткен кезде сақтау керек қауіпсіздік шаралары туралы мәліметтер біледі, басқаларға үйрете алады. |
|||||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Бейнелеу, талқылау және көрсету арқылы өзінің АӘТД бойынша түсінігін көрсетеді. |
||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Шина, Үсік шалу. |
|||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: айтылы-мын жақсарту ауызша сөйлеу дағдылары дамиды, сұрақтар қоя алады. |
|||||
Талқылауға арналған тармақтар: топтарға бөлініп берілген тапсырмаларды талқылайды. |
|||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||
Құндылық- тарды тәрбиелеу |
Сабақ оқушылардың сүйектер сынған, соғып алулар, буынның шығулары, буын аралығының созылулары, жа— затайым оқиғалар кезінде алғашқы медициналық көмек |
||||
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, Қазақстан тарихы, география, орыс тілі, физика, химия, құқық негіздері |
||||
Алдыңғы тақырып |
Жарақаттану, қансырау және дененің күю кезінде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. |
||||
Жоспар |
|||||
Жоспарланған уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру. Білімді өзектендіру “Ойлану үшін шабуыл” тәсілі – соғып алу дегеніміз не? – соғып алулар неге әкеледі? – соғып алулар неліктен пайда болады? – мидың шайқалуы дегеніміз не? – қан ағу ретінде нені түсінеміз? – жарақат қалай таңылады? – сүйектердің сынуы дегеніміз не? – қандай жағдайларда бұрау са— лынады? – күйіп қалулардың себептері жә- не олардың ауырлық дәрежесі қандай? – есеңгіреудің пайда болу себеп- тері қандай? Сабақ мақсаттарын белгілеу. Мұғалім қорытынды жасайды. Топтарға бөлу. |
Амандасады Сапқа тұрады Рапорт береді
|
АӘТД кабинеті
Оқулық
Слайд дайындау |
||
Ортасы 30 минут
|
Жаңа материалды зерделеу Талқылауға арналған сұрақ: 3. Соғып алулар, шбуындардың шығуы, буын аралығының созы— лулары, олардың белгілері. Сүйектердің сынуы және олар- дың белгілері туралы түсінік. 4. Тақтайша салудың негізгі ере- желері. 5. Әртүрлі жазатайым оқиғалар кезіндегі алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері. 6. Үсітіп алулар, күн сәулесі және ыстық өту туралы, олардың алдын алу және алғашқы медициналық көмек көрсету туралы түсінік. 7. Электрлік жарақат кезіндегі алғашқы медициналық көмек және оны көрсету кезіндегі қауіп- сіздік іс-шаралары. Сарамандық жұмысты орындау. Оқушыларға жеке топтарға бөліну және алғашқы медициналық кө- мек көрсету іс-әрекеттерін пы- сықтау ұсынылады: 8. Зембіл жоқ болған кезде жара- қаттанған адамды тасымалдау тәсілдері. 9. Аяққа тақтайша салу. 10. Электр тогының әсер етуінен зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету (макеттерден тео- риялық жағынан қарастыру). 11. Қолған тақтайша салу. 12. Тапсырманы орындау нәтижелері туралы баяндауды жүзеге асыру. |
Оқушылар оқулық мәтінімен жұ- мыс істейді. Оқушыларға жеке топтарға бөліну және алғашқы медициналық кө- мек көрсету іс-әрекеттерін пы- сықтау ұсынылады |
Плакат,маркер, постер, түрлі түсті қағаздар, таныстырылым. |
||
Аяқталуы 5 минут |
Рефлексия: 1. Сабақтың қандай кезеңдері сен- дерді ойлауға, бақылауға үйретті? Сабақтың қандай кезеңінде сендер өз білімдеріңді қолдануға әрекеттендіңдер? Сендерде сабақтың соңында қандай сезім болды? |
Сұрақтарға жауап беру
|
Стикерлер, макеттер, практикалық оқу жаттығу орындары |
||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: ______________________________________________________________________________ 2: ______________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: ______________________________________________________________________________ 2: ______________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінен не білдім? |
|||||