Сабақ: 4 |
Мектеп: Б. Момышұлы атындағы ЖОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 15.11.2022 жыл |
Мұғалім: Г.Нұрбаева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.5.1.Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау. 7.4.4.1. Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре алады: дәлелді жауап бере алады, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырып, талқылай алады, Етістіктің есімше, көсемше түрлерін тілдесім барысында қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
Проблемалық сқрақтар құрастырады Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіреді; Дәлелді жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырып, талқылайды; · Етістіктің есімше, көсемше түрлерін тілдесім, жазылым барысында қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг «Амандасу» Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы. (Астана.Туған жер. Шаңырақ) Топ атауларына етістіктер тіркестіреді Туғун жеріміз өркендей берсін. Шаңырағың шайқалмасын Астанамыз жайнасын ІІ.Үй тапсырмасы: «Бес жолды өлең» 1.Сүйіспеншілік 2. Шынайы, қадірлі 3. Қуантады, қуаттандырады, үміттендіреді 4. Сүйіспеншілік- ең ұлы сезім 5. Жақсы көру Дескриптор: Жұмыстың шартын толық орындайды. Сөздердегі байланыс сақталады. ІІІ.Жаңа сабақ: «Миға шабуыл» Топқа бөлу барысында қолданылған қима қағаздың артқы бөлігіне есімшелі, көсемшелі сөздер жазылады. (Асқақтайды, гүлденеді, өркендейді, дамиды,жаңарады, жарқырайды Сағынамын, Сақталған, жеткен, .) Оқушылар, берілген сөздер қандай сөз табы? Етістіктің қандай түрлерін байқадық? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Тыңдалым: Топтық тапсырма: Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтар құрастырыңдар 1. 2. 3. Тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады. 1. Ата- бабамыздан қалған қасиетті жерімізді бүгінгі таңда көзіміздің қарашығындай сақтап келе жатырмыз ба? 2. Туған жеріміздің гүлденуіне қандай үлес қосар едіңдер? 3. Атамекен қонысымызды қорғаған ата- бабамыздың қайсарлығы мен рухты күші сендердің бойларыңнан табыла ма? Дескриптор: Мәтін бойынша сұрақты жүйелі құрастарады Берілген сұрақтар бойынша мәтіннен дәлелді жауап келтіріп жауап береді 1. Проблемалық сұрақ құрастырады Қойылған сұраққа ұтымды жауап береді КЕРІ БАЙЛАНЫС: Екі жұлдыз, бір ұсыныс» СЕРГІТУ СӘТІ: Қоқыс қалдықтары беріледі, содан зат жасау.(Қорғау- 1 сөйлеммен) жазылым тапсырмасы: Жеке жұмыс: Туған жер, Отан туралы мақал- мәтелдер жазып, есімше, көсемшені, тұйық етістікті анықтау. Көршіңе 1 пікір таңдаңыз: • Жарайсың! • Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын. • Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің. ҚОРЫТЫНДЫ: Топтық тапcырма:
Дескриптор: Етістіктерге көсемше жұрнақтарын дұрыс жалғайды Етістіктерге есімше жұрнақтарын дұрыс жалғайды Есімше, көсемше, тұйық етістіктердің ортақ қасиеттерін анықтайды Кері байланыс: Оқушылар пантомима (дене қимылдарымен) арқылы өз жұмыстарының нәтижесін көрсетуі тиіс Қолын жоғары көтерсе –өз жұмысына риза болғаны Басын төмен қаратса –өз жұмысына қанағаттанбады Бетін қолымен жапса — жұмысқа немқұрайлы қарады ҚОРЫТЫНДЫ: Тест сұрақтары: google disk программасымен орындайды – орындайды 1. Есімше тұлғалас жеміс атауын көрсет.а) Аяғанв) Жаздырғанс) Сезгенд) Бүлдірген2. Күрделі етістікті тап.а) Айтудыв) Бардыс) Ойланып қалдыд) Бастады3. Есімшенің «с» жұрнағы қашан жалғанады.а) түбір етістіктен кейін тіке жалғанадыв) жіктелген етістікке жалғанадыс) болымсыз етістікке жалғанадыд) көсемше жұрнақтарынан кейін жалғанады4. Жіктік жалғауы жалғанған есімшені тап.а) ойлағаныңдыв) көргеліс) айтамынд) ақылдасатынсың5. Дұрыс жазылған тұйық етістікті табыңыз. А) Оқыұ, йіру, бұу, жүу, байыу с) Оқу, йру, бууу, жұу, баию В) Оқыу, іиіру, бу, байу Д) Оқу, иіру, буу, жуу, баю 6. Есімше тұлғасында тұрған сөзді тап.а) жауындатқанв) күтуменс) сайрасад) танысқалы7. Көсемше жұрнақтарын тап.а) –ған, -ген, -қан, -кен.в) –а, -ып, -ғалы, -й.с) –атын, -етін, -рд) –е, -іп, -ар, -ер8. Қай қосымша жіктелмейді?а) -атынв) -ғалыс) -ғанд) -ар9. Есімшенің тәуелденген түрін көрсет.а) Аяқта, ұқ.в) Бұзар, шабар.с) Егер, ендеше.д) Көргенім, айтарым. |
Оқушылардың назары сабаққа аударылады.
Берілген суреттер арқылы етістіктер құрайды
Үй тапсырмасына жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Оқушылар жұптаса отырып оқылым мәтінін оқиды.
Мәтін бойынша сұрақты жүйелі құрастарады Берілген сұрақтар бойынша мәтіннен дәлелді жауап келтіріп жауап береді 2. Проблемалық сұрақ құрастырады Қойылған сұраққа ұтымды жауап береді
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы кері байланыс береді
Туған жер, Отан туралы мақал- мәтелдер жазып, есімше, көсемшені, тұйық етістікті анықтйды. «Көршіңе 1 пікір таңдаңыз» әдісі арқылы кері байланыс береді
Топтық тапырма орындайды Етістіктерге көсемше жұрнақтарын дұрыс жалғайды Етістіктерге есімше жұрнақтарын дұрыс жалғайды Есімше, көсемше, тұйық етістіктердің ортақ қасиеттерін анықтайды
тест тапсырмаларын орындайды |
Представленная информация была полезной? ДА 61.29% НЕТ 38.71% Проголосовало: 1483
Жұмыстың шартын толық орындайды.-1 Сөздердегі байланыс сақталады-1
Мәтін бойынша сұрақты жүйелі құрастарады-1 Берілген сұрақтар бойынша мәтіннен дәлелді жауап келтіріп жауап береді-1 3. Проблемалық сұрақ құрастырады-1 Қойылған сұраққа ұтымды жауап береді -1
Туған жер, Отан туралы мақал- мәтелдер жазады-1, есімше, көсемшені, тұйық етістікті анықтайды-1
Топтық тапырма орындайды-1
Сұраққа жауап береді «1-4» -1 балл «5-6» -2 балл «7-9»-3 балл
|
Суреттер, кеспе, қима қағаздар
А4 парағы
(Әбіш Кекілбаев)
ғаламтор желісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлесия: |
«Күн көзі» әдісі арқылы . Оқушылар сабақ туралы өз ойларын сары түсті жолақ қағаздарға жазып, тақтада салынған күннің суретіне барып жапсырады. Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады. |
Оқушылар сабақ бойынша кері байланыс береді
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
6-тапсырма БАҒАЛАУ: Топ басшылары дескрипторға сай бағалайды. (Бағалау парақшасына) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мысалдар |
-а |
-е |
-ғалы |
-гелі |
қалы |
ып |
іп |
п |
Бар |
|
|
|
|
|
|
|
|
Көр |
|
|
|
|
|
|
|
|
Өткіз |
|
|
|
|
|
|
|
|
Демал |
|
|
|
|
|
|
|
|
Мысалдар |
-ар |
-ер |
-ған |
-ген |
-кен |
-атын |
-етін |
-мақ |
Демал |
|
|
|
|
|
|
|
|
Өткіз |
|
|
|
|
|
|
|
|
Кездес |
|
|
|
|
|
|
|
|
Орналас |
|
|
|
|
|
|
|
|
