Урок беларускай мовы ў 4 класе
Тэма: Замацаванне вывучанага па тэме “Назоўнік”
Мэты:
·стварыць умовы для замацаваннявывучанага аб назоўніку як часціне мовы;
·развіцця увагі, маўлення,камунікатыўных уменняў, узаемаразумення, супрацоўніцтва;
· паглыблення слоўнікавага запасу;
·фарміравання ўмення працаваць у пары,групе;
·выхоўвання культуры вучэбнай працы.
Абсталяванне: плакат“Краіна “Назоўнік”, карткі для складання формулы поспеху, паравозік звагончыкамі, карткі з заданнямі для парнай работы, карткі з заданнямі длярознаўзроўневай работы, малюнак Слоніка – школьніка,карткі са слоўнікавымісловамі, карткі па тэме”Назоўнік” для правядзення гульні”Карусель”, плакаты:“Назоўнік”, “Скланенне назоўнікаў”, “Склон назоўнікаў”, ацэначныя лісты, карткіз пытаннямі для правядзення рэфлексіі.
I. Арганізацыйны этап.
Весела гучыць званок,
Яго голас нам знаёмы,
Запрашаю на ўрок
Беларускай мовы.
-Давайце ўсміхнёмся адзін аднаму і здобрым настроем пачнём наш урок.
Кожны з вас на ўроку жадае дабіццапоспеху. Давайце з вамі складзём формулу поспеху.
|
+ |
|
+ |
|
+ |
|
+ |
|
=поспех
Вучнівыбіраюць патрэбнае для дасягнення поспеху:
дысцыплінаванасць акуратнасць
лянота паспешлівасць
уважлівасць сяброўства
сумота цярпенне
-Дэвізнашага сённяшняга ўрока :”Спяшайся, але не памыляйся”. Паглядзіце надошку, расшыфруйце крыптаграму і паспрабуйце вызначыць тэму нашага ўроку.
Зўноікна
35647812
Сённяна ўроку мы з вамі адправімся ў краіну, якая называецца Назоўнік. Якія мэты мыпаставім на сённяшні ўрок (вучні глядзяць на плакат “Краіна “Назоўнік” івызначаюць мэты ўрока).
-Падарожнічацьмы з вамі будзем на цягніку . Адкрыйце свае сшыткі і запішыце дату нашагападарожжа.
II.Замацаванне вывучанага
1.Работаў парах зменнага складу (па сігналу званочкапершы варыянт расказвае другому правіла аб назоўніку, пра склон назоўніка, вучні другога варыянту правяраюць правіла па картцы, затым ідзе перамяшчэнневучняў па класе; потым вучні другога варыянту расказваюць вучням першагаварыянту правіла аб скланеннях назоўніка).
-Перш,чым пачаць падарожжа, давайце пагуляем у гульню “Карусель”, успомнім правілы,вывучаныя аб назоўніку.
2.Чыстапісанне.
-Напішыцеў сшытках прыгожа і правільна літару назоўніка. Сярод напісанных слоў знайдзіцелішняе, якое не падыходзіць да тэмы нашага ўрока. Дакажыце, што вы правы.
Нн
ночнізкі нара неба ноты
3.Родназоўнікаў. Самастойная работа ( да дошкі прымацоўваеццавагончык з родам назоўнікаў). Трэба прачытаць верш, выпісаць з ягоназоўнікі і пазначыць іх род.
Ізноўзазімак на двары,
Лядкомпакрыта лужына.
Б’едзяцел дзюбай па кары
Іпаглядае спуджана.
Праверкасамастойнай работы. Самаацэнка ў ацэначных лістах.
4.Лік назоўнікаў.(да дошкі прымацоўваецца вагончык злікам назоўнікаў.)
— Мы працягваем наша падарожжа. Наступны наш прыпынак“Лік назоўнікаў” (да дошкі прымацоўваецца вагончык з лікам назоўнікаў).
Работаў групах . Выкананне рознаўзроўневых заданняў.
Група“Вяселка”. Выпісаць назоўнікі, якія заўсёды ўжываюцца толькі ў форме множнагаліку.
Хата,класы, настаўніца, азёры, сані, лясы, суткі, дуб, канікулы, дзённікі, кніга,апілкі, хлопчыкі.
Група“Кветачкі”.Выпісаць толькі назоўнікі, якія стаяць у адзіночным ліку.
Сонца,пеналы, буслы, кветка, падручнікі, літара, зіма, парасоны, сарока, вучні, мора,сталы, яблык, дрэва, гадзіннікі.
Паслявыканання заданняў ідзе ўзаемаправерка, самаацэнка ў ацэначных лістах.
Фізкультхвілінка.
Раз,два, раз, два (рыўкі рукамі перад сабой)
Несхіляйся галава.(нахілы галавой улева, управа)
Раз,два, тры, чатыры-(прысяды)
Смела,весела і шчыра.(рукі да плячэй, уверх, на пояс)
Штоадважны – той здаровы, (рукі на плячах, павароты уперад, назад)
Хтоса мною, хто чарговы. (рукі на плячах, павароты уперад, назад)
5.Слоўнікавая работа. Вучні пад дыктоўку настаўніка запісваюць вывучаныяслоўнікавыя словы ў сшытак, затым абменьваюцца сшыткамі ў парах, ідзеўзаемаправерка. Вучні ацэньваюць сваю работу ў ацэначных лістах.
6.Работа ў парах ( да дошкі прымацоўваеццавагончык са скланеннем назоўнікаў).
Размеркавацьназоўнікі па слупках: 1 скл., 2 скл., 3 скл..
Парта, шкло, мора, зямля, пень, акно, моладзь, Прыпяць, Каця, агурок, печ,Беларусь, сад, радасць, вясна, мыш, трава, восень, крама.
Паслявыканання ідзе ўзаемаправерка, вучні ацэньваюць сваю работу ў ацэначных лістах.
7.Склон назоўнікаў. ( да дошкі прымацоўваецца вагончык са склонамназоўнікаў).Выкананне рознаўзроўневых заданняў.
Група“Вясёлка”. Падручнік с. 138, пр.227. Спісаць верш, пазначыць склон і скланенненазоўнікаў.
Мазасеем (радасць) планету,
Мыўсмешкамі азорым шыр,
Намналежыць будучыня свету, і таму для нас патрэбен мір!
М. Пакаль
Група“Кветачкі”. Спісаць верш. Пазначыць склон назоўнікаў.
Нізказвіслі над зямлёю хмары снегавыя.
Свішчавецер за сцяною, у коміне вые.
Белымпылам даль закрыта, ходзяць віхры вірам.
Я. Колас
Паслявыканання работы праводзіцца праверка, вучні ацэньваюць сваю работу ў ацэначныхлістах.
8.Роля назоўніка ў сказе ( да дошкіпрымацоўваецца вагончык – роля назоўніка ў сказе).
Франтальнаяработа.
Вучнівыконваюць заданне Слоніка-школьніка, выпраўляюць памылкі .
Моцнаскаваў мароз голую зямлю. Ціха закружыўся ў паветры белы пушок.
9.Тэст (да дошкі прымацоўваецца вагончык).
1.Штоабазначаюць назоўнікі?
A. Прымету
B. Дзеянне
C. Прадмет
2.На якія пытанні адказваюць назоўнікі?
A. які? якая? якое?
B. што раблю? што рабіў? што зрабіла?
C. хто? што?
3.Якіяназоўнікі адносяцца да скланення?
A. назоўнікі ж.р. з канчаткамі а, я?
B. назоўнікі ж.р. з нулявым канчаткам?
C. назоўнікі н.р. з канчаікамі а, о, е
4.Колькісклонаў маюць назоўнікі?
A. 5
B. 7
C. 6
5.Якуюролю ў сказе выконвае назоўнік? З’яўляецца:
A. Дзейнікам
B. Выказнікам
C. Даданым членам сказа
Пасля выканання тэсту праводзіцца праверка.Вучні ацэньваюць сваю работу ў ацэначных лістах.
III.Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія. Выстаўленне адзнак.
-Наша падарожжа заканчваецца.Ці дасягнулімы мэт, пастаўленых у пачатку падарожжа? Вазьміце ў рукі карткі і працягніцевыказванні (ацаніце сваю работу, работу класа, пары, групы, над чым яшчэтрэба папрацаваць).
IV.Дамашняе заданне
5-6 |
с.139, пр.228 |
7-8 |
с.139, пр.228, пазначыць склон, скланенне назоўнікаў |
9-10 |
С.139, пр.228, пазначыць склон, скланенне назоўнікаў, прыдумаць працяг апавядання |
Жадаювам, дзеці, і далей лагодна
Мовайнарода валодаць свабодна.
Іў жыцці, каб было вам лягчэй,
Мовусваю вывучайце хутчэй.