X-PDF

Жаратылыстану Топырақ не үшін қажет?

Поделиться статьей

Білім беру ұйымының атауы

 

Пәні:

 

Бөлім:

 

Педагогтің аты-жөні:

 

Күні:

 

Сынып: 3

 

 Тақырыбы

1. Топырақ не үшін қажет?

Оқу мақсаты

3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін
анықтау;

3.3.4.1 — кейбір ағзалардың тіршілігіндегі топырақтың рөлін түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар   ақпарат көзінің түрлерін және
 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін
анықтайды.
Кейбір ағзалардың тіршілігіндегі топырақтың рөлін түсіндіру;

 

Сабақтың барысы

Сабақтың  жоспарланған кезеңдері

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2  минут

I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Мейірімді жүрекпен

Ақ пейілді тілекпен

Амандасып алайық

Бір жадырап қалайық

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп  айтады

 

Жарайсыңдар!

 

3  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Үй тапсырмасын сұрау

Өткен сабақтар бойынша қайталау сұрақтары

 

Сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.

 

Ауызша мадақтау

Дескриптор:

1. Сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.

 

 

сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

2минут

 

Білу.

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

4 минут

Оқушыларды оқу   мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну

Сен

қандай ағзалар топырақсыз тіршілік ете алмайтынын білесің;

Ауылға саяхат

Негеш пен Эврика демалы күндерін ауылда өткізіп жатыр. Суретке қара. Ауылдың жері қаладағыдан несімен ерекшеленеді? Түсіндір. Суреттен  қандай жануарларды көріп тұрсың? Оларды ата. Топырақта тағы нелер тіршілік ете алады? Жануарлар топырақтағы тіршілікке қалай бейімделеді?

 

Мекенін тап.

Бірінші қатардағы суреттерге екінші қатардан жұп тауып көр. Қай жануар қандай інді паналайды?

 

 

Сергіту сәті

Сәлем әні

 

 

ЕБҚ

1. Топырақ астында тіршілік ететін қандай жәндіктерді білесің?

2. Топырақ дегеніміз қандай болады? Сипаттама бер.

 

Топырақтан алынатын қорек

Топырақ тек жануарларға ғана қажет пе? Тағы қандай тірі ағзалар қоректік заттарды топырақтан алады?

 

Зертте

Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқарады?

 

Мәтінді түсініп оқу.

 

 

Ойлан

Егер  топырақ жануарлар мен өсімдіктердің  тіршілігіне жарамсыз болып қалса, не болады?

 

 

 Сен білесің бе?

Бір шөкім топырақта миллиардқа жуық микроб бар.

 

Есте сақта!

Топырақтың өсімдік тіршілігі үшін маңызы зор. Ол көптеген жануарға баспана болады әрі адамның азық — түлік өндіруіне мүмкіндік береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын түсіндіреді. Суреттен  қандай жануарларды көріп тұрғанын атайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бірінші қатардағы суреттерге екінші қатардан жұп табады.

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.

 

 

Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқаратыны туралы зерттейді.

 

 

 

 

 

 

Мәтінді түсініп оқиды.

 

Ойланып, сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

Дескриптор:

1.  Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын түсіндіреді.

2. Суреттен  қандай жануарларды көріп тұрғанын атайды.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1. Бірінші қатардағы суреттерге екінші қатардан жұп табады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1. Сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.

 

Дескриптор:

1.   Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқаратыны туралы зерттейді.

 

 

 

 

Дескриптор:

1. Мәтінді түсініп оқиды.

Дескриптор:

1. Ойланып, сұрақтарға жауап береді.

2. Өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  соңы

2  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1минут

 

 

 

 

 

2минут

IV.Сабақты қорытындылау:

1.  Ауылдың жері қаладағыдан несімен ерекшеленеді?

2.  Топырақта нелер тіршілік ете алады?

3. Жануарлар топырақтағы тіршілікке қалай бейімделеді?

4. Қандай тірі ағзалар қоректік заттарды топырақтан алады?

5. Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқарады?

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

 

Үй тапсырма .

Мәтінді түсініп оқы.

 

Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын жазады.

 

 

 

Өздері  кері байланыс жасайды.

Дескриптор  

сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балдар жиынтығын қою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білім беру ұйымының атауы

 

Пәні:

 

Бөлім:

 

Педагогтің аты-жөні:

 

Күні:

 

Сынып: 3

 

 Тақырыбы

2.  Топырақтың құрамы

Оқу мақсаты

3.3.4.2 — топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);

3.1.2.3 — экспериментті жоспарлау және жүргізу;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар   топырақтың негізгі құрамын зерттейді (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) және экспериментті жоспарлап, жүргізеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың  жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2  минут

I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Мейірімді жүрекпен

Ақ пейілді тілекпен

Амандасып алайық

Бір жадырап қалайық

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп  айтады

 

Жарайсыңдар!

 

4   минут

 

 

 

 

 

 

 

II. Үй тапсырмасын сұрау

Мәтінді түсініп оқу

Өткен сабақты пысықтау.

Кубизм әдісі

1.  Ауылдың жері қаладағыдан несімен ерекшеленеді?

2.  Топырақта нелер тіршілік ете алады?

3. Жануарлар топырақтағы тіршілікке қалай бейімделеді?

4. Қандай тірі ағзалар қоректік заттарды топырақтан алады?

5. Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқарады?

 

Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады.

 

Ауызша мадақтау

Дескриптор:

1. Сұрақтарға жауап береді.

2. Өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сурет

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

2минут

 

Білу.

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

3 минут

 

 

 

 

3 минут

Оқушыларды оқу   мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну

Сен

— топырақтың құрамын білесің.

 

Көмектес

Негеш пен Эврика топырақты зерттеуді жалғастырды. Олардың сұрақтарға жауап беруіне көмектес.

 

Тіршілік етуге қажет жағдайлар

Тірі ағзалардың тіршілік етуі үшін не қажет?

Топырақтың құрамында ауа бола ма? Қалай ойлайсың?

Топырақта су бар ма?

Су оған қайдан келеді?

 

Жер астындағы тіршілік

Суреттерге қара. Негеш пен Эвриканың сұрақтарына жауап бер.

 

Топырақта

Суретті сипатта. Топырақтың үстіңгі қабатында не бар? Оларды ата. Бұл заттар топырақтың бетінде  қалай пайда болады? Осы суретте бір жылдан кейін қандай өзгеріс болады деп ойлайсың? Топырақтың бетіндегі заттар оның астына тереңірек сіңе ме? Ойланып, айтып бер.

 

Зертте

Топырақтың құрамын қалай зерттеуге болады?

 

 

Сергіту сәті

Көңілді көтер әні

 

ЕБҚ

1. Топырақтың құрамында не болады деп ойлайсың?

2. Топырақ тіршілік үшін қаншалықты маңызды?

 

 Мәтінді түсініп оқы

 

 

Ойлан

Топырақтың құрамы қалай және  не себепті өзгереді?

 

 

Сен білесің бе?

Топырақ Жерде тірі ағзалар пайда болғаннан бастап қалыптаса бастады. Бұл үдеріс өте баяу жүреді — 100 жылда шамамен бір сантиметр топырақ түзіледі.

 

Есте сақта!

Топырақтың құрамына құм , саз, қарашірік(тірі ағзалардың қалдықтары), су, ауа кіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттерге қарап, Негеш пен Эвриканың сұрақтарына жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Суретті сипаттап, ойланып сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топырақтың құрамын  зерттейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтінді түсініп оқиды.

 

Ойланып, сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Дескриптор:

1.Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1.  Суреттерге қарап, Негеш пен Эвриканың сұрақтарына жауап береді.

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1. Суретті сипаттап, ойланып сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1. Топырақтың құрамын  зерттейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1.Мәтінді түсініп оқиды.

Дескриптор:

1. Ойланып, сұрақтарға жауап береді.

2. Өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  соңы

2  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1минут

 

 

 

 

2минут

IV.Сабақты қорытындылау:

1.  Тірі ағзалардың тіршілік етуі үшін не қажет?

2. Топырақтың құрамында ауа бола ма?

3. Топырақта су бар ма?Су оған қайдан келеді?

4. Топырақтың бетіндегі заттар оның астына тереңірек сіңе ме?

5. Топырақтың құрамы қалай және  не себепті өзгереді?

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Үй тапсырма .

Мәтінді түсініп оқы.

Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын жазады.

 

 

 

Өздері  кері байланыс жасайды.

Дескриптор  

сұраққа жауап беріп, өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Балдар жиынтығын қою

«Алма-гүл» әдісі арқылы сабақты қалай түсінгенін білдіреді

Алма- жақсы

Гүл-  сұрағым бар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алма, гүл стикерлері

 

 

Кері байланыс плакаты

 

 

 

 

 

 

 


Поделиться статьей

Рабочая программа элективный курс 9 класс

Поделиться статьей

Поделиться статьей Данная рабочаяпрограмма по элективному курсу для 9 класса составлена на основе следующихнормативных документов: 1.     Федеральныйзакон «Об образовании в Российской


Поделиться статьей

Перспективное планирование Речевое развитие

Поделиться статьей

Поделиться статьей Дата Совместная деятельность ребёнка и взрослого Реализация темы в самостоятельной деятельности   Месяц Неделя Непосредственно-образовательная деятельность Программные задачи


Поделиться статьей

Контрольная работа по творчеству М.Ю. Лермонтова, Н.В. Гоголя, Н.А. Некрасова, И.С. Тургенева, Л.Н. Толстого

Поделиться статьей

Поделиться статьей Контрольнаяработа по творчеству М.Ю. Лермонтова, Н.В. Гоголя, Н.А.Некрасова,  И.С. Тургенева, Л.Н. Толстого   1.Объедините в пары авторов и


Поделиться статьей

Разговоры о важном

Поделиться статьей

Поделиться статьей Описание презентации по отдельным слайдам: 1 слайд © Автор: Хомченко О.В., учитель физики МОУ Ишненской СОШ.Человек и физиологическая


Поделиться статьей

Использование Проектной технологии на уроках литературы и во внеурочной деятельности

Поделиться статьей

Поделиться статьей МЕТОД ПРОЕКТОВКАК ОДНА ИЗ ФОРМ РАЗВИТИЯ УНИВЕРСАЛЬНЫХУЧЕБНЫХ ДЕЙСТВИЙ АСТРАХАНЦЕВА Е. А. МОУ «Рыбаловская СОШ» Томского района Томскойобласти  


Поделиться статьей

Дистанционные курсы для педагогов

Поделиться статьей

Поделиться статьей Колобок из Вкусно и точка!     Герои: Дед — Бабка – Гамбургер- Заяц — Медведь- Волк –


Поделиться статьей