X-PDF

Ашық сабақ: Сұйықтықтардағы және газдардағы диффузия

Поделиться статьей

Білім беру ұйымының атауы

 

Педагогтің Т.А.Ә.

 

Сынып:                     

5

Бөлім:

5.2 A Заттар және материалдар

Сабақтың тақырыбы:

Сұйықтықтардағы және газдардағы диффузия

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.3.1.1- бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

-заттың күйлерін және денелердің атомдар мен молекулалардан тұратының түсіндіру;

-сұйықтықтар мен газтектес заттардағы молекулалардың қозғалысын, диффузия құбылысының температураға тәуелді екенін анықтау;

Бағалау критерийі:

-заттардың 3 күйін, бөлшектер атом мен молекулалардан тұратының біледі;

-тәжірибе жасау барысында диффузия құбылысын біледі;

сұйықтықтар мен газтектес заттардағы молекулалардың қозғалысын, диффузия құбылысының температураға тәуелді екенін анықтайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану

 

Сабақтыңбарысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5-6 мин

Ұйымдастыру кезеңі

а)оқушылармен амандасу, түгендеу;

ә)оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, оқушылар зейінін ұйымдастыру;

 

 

Миға шабуыл: «Ассоциация»

Бұл суреттерді не байланыстырады?

Оқушылардың берген жауаптары бойынша оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. 

 

Оқушыларды қатарларына байланысты 3 топқа бөлу.

 

 

Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші сыныптың және оқушылардың сабаққа даярлығын баяндайды.

 

Оқушылар тақтада көрсетілген суреттерді және оларды не байланыстыратының атап, жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын ашады.

 

 

 

 

 

Мұғалім кері байланыс береді.

 

 

 

 

 

Оқушыларға

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жауабыңды толықтыр!

деген сияқты кері байланыс беріледі.

Оқу құралдары, суреттер

Сабақтың ортасы

25-30 мин

Оқушыларға жаңа сабақ бойынша қысқаша түсіндірме жұмыстарын жүргізу.

 «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушыларға жаңа сабақтың мәтінің оқуға уақыт беріледі. Оқушылар мәтінді жеке, жұппен, топ болып  талқылайды.

3 топ(қатар) диффузия құбылысына 3 түрлі тәжірибе жұмыстарын жүргізеді.

 

1-топ: Сұйықтықтардағы молекулалардың қозғалысын анықта.

Ыдыстағы суға  бірнеше  тамшы  бояғыш заттан  тамызады.

-Сендер не көрдіңдер?

-Өз  бақылауларыңды  сипаттаңдар.

-бақылаған  тәжірибелерін қорытынды  жасаңдар. (Оқушылар бояғыш заттардың  бөлшектері  қозғалып және су  бөлшектерінің арасында  таралатынына қорытынды жасау керек)

 

 

 

2-топ: Диффузияның температураға тәуелділігін анықта.

1.         Суық және  ыстық су  құйылған стақандарға  бір мезгілде шай қалташаларын  батыр.

2.         Екі стақанда да қандай үдеріс жүріп  жатқанын бақыла. 1 минуттан кейін стақандарға судың  түсі қалай  өзгергенін анықта.

«ВЕНН диаграмма» әдісі арқылы салқын су мен ыстық судағы  айырмашылық пен ұқсастықты ажыратып жазу (барлық оқушылар)

3-топ: Газдардағы молекула қозғалысын анықта.

Топтар тәжірибе жұмыстарын жүргізіп болғаннан кейін, оқушылардан жеке қалыптастырушы бағалау тапсырмалары алынады.

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма №1

Тест жұмысы

1.Қандай заттарда диффузия құбылысы жүреді?

А)тек сұйықтықта
Б)газ, сұйық және қатты заттарда

С)тек газда

Д)тек қатты затта

2.Қандай заттарда диффузия құбылысы жылдам жүреді?

А)сұйық және қатты заттарда

Б)газда

С)қатты затта

Д)сұйықтықта

3.Диффузия құбылысының жылдамдығы неге байланысты?

А)заттың агрегаттық күйі мен температурасына

Б)температура мен бөлшектердің мөлшеріне

С)заттың агрегаттық күйі мен зат мөлшеріне

Д)температура мен затты алу әдісіне

 

Тапсырма №2

Диффузия түрін анықта

Мысал

Газдағы диффузия/сұйықтықтардағы диффузия

Микробтардың таралуы

 

Сорпа қайнату

 

Жануарлар мен өсімдіктердің тыныс алуы

 

Әтір иісінің таралуы

 

Бояудың суда еруі

 

Шай дайындау

 

 

 

 

Оқушылар жаңа сабақты оқып, оны жұп, топ болып талдайды.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бояғыш заттардың бөлшектері мен су бөлшектерінің араласуынан диффузия құбылысының туатының біледі.

Дескриптор:

-тәжірибеге алынған заттардың аттарын біледі;

-бояғыш заттардың бөлшектерінің қозғалысын анықтайды;

-бояғыш заттардың су бөлшектерімен араласатының анықтайды;

-диффузия құбылысына сипаттама береді.

 

Диффузияның температураға тәуелділігін анықтайды.

Дескриптор:

-тәжірибеге алынған заттардың аттарын біледі;

-қандай күйге жататының анықтайды;

-температурасын анықтайды;

-температураға сәйкес молекулалардың жылдамдығын анықтайды.

 

 

 

 

 

Оқушылар газдардағы молекула қозғалысын анықтайды.

Дескриптор:

-тәжірибеге алынған заттардың аттарын біледі;

-газдардағы молекулалардың қозғалысын айтады;

-газдарда бөлшектердің қалай орналасқаның анықтайды.

 

 

Оқушылар жеке қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.

Дескриптор:

берілген тест сұрақтарының дұрыс жауаптарын белгілейді.

 

Представленная информация была полезной?
ДА
58.74%
НЕТ
41.26%
Проголосовало: 967

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-газдардағы диффузияға дұрыс мысалды көрсетеді;

-сұйықтықтардағы диффузияға дұрыс мысалды көрсетеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жауабыңды толықтыр!

деген сияқты кері байланыс беріледі.

Формативті бағалау жүргізіледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Құрал-жабдықтар, қалыптастырушы бағалау тапсырмалары жазылған парақтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

4-5 мин

Таза тақта әдісі арқылы жаңа сабақты бекіту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы: Сұйықтықтардағы және газдардағы диффузия  (оқу, мазмұндау)

 

Рефлексия: «Сабақ саған түсінікті болды ма?

 

Сабақты бекіту үшін әр топтан 3 оқушы шығып, сұрақтарға жауап беріп, тақтадағы сабаққа қатысты сөздерді сапалақпен ұрады.

 

 

 

Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.

 

 

Оқушылар кері байланыс жасайды.

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жауабыңды толықтыр!

деген сияқты кері байланыс беріледі.

Формативті бағалау жүргізіледі.

 

 

 

 

 

 

Сапалақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Поделиться статьей
Автор статьи
Анастасия
Анастасия
Задать вопрос
Эксперт
Представленная информация была полезной?
ДА
58.74%
НЕТ
41.26%
Проголосовало: 967

или напишите нам прямо сейчас:

Написать в WhatsApp Написать в Telegram

ОБРАЗЦЫ ВОПРОСОВ ДЛЯ ТУРНИРА ЧГК

Поделиться статьей

Поделиться статьей(Выдержка из Чемпионата Днепропетровской области по «Что? Где? Когда?» среди юношей (09.11.2008) Редакторы: Оксана Балазанова, Александр Чижов) [Указания ведущим:


Поделиться статьей

ЛИТЕЙНЫЕ ДЕФЕКТЫ

Поделиться статьей

Поделиться статьейЛитейные дефекты — понятие относительное. Строго говоря, де­фект отливки следует рассматривать лишь как отступление от заданных требований. Например, одни


Поделиться статьей

Введение. Псковская Судная грамота – крупнейший памятник феодального права эпохи феодальной раздробленности на Руси

Поделиться статьей

Поделиться статьей1. Псковская Судная грамота – крупнейший памятник феодального права эпохи феодальной раздробленности на Руси. Специфика периода феодальной раздробленности –


Поделиться статьей

Нравственные проблемы современной биологии

Поделиться статьей

Поделиться статьейЭтические проблемы современной науки являются чрезвычайно актуальными и значимыми. В связи с экспоненциальным ростом той силы, которая попадает в


Поделиться статьей

Семейство Первоцветные — Primulaceae

Поделиться статьей

Поделиться статьейВключает 30 родов, около 1000 видов. Распространение: горные и умеренные области Северного полушария . многие виды произрастают в горах


Поделиться статьей

Вопрос 1. Понятие цены, функции и виды. Порядок ценообразования

Поделиться статьей

Поделиться статьейЦенообразование является важнейшим рычагом экономического управления. Цена как экономическая категория отражает общественно необходимые затраты на производство и реализацию туристского


Поделиться статьей

или напишите нам прямо сейчас:

Написать в WhatsApp Написать в Telegram
Заявка
на расчет