Білім беру ұйымының атауы |
Е. Айшуақұлы жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||
Пәні: |
|
||||||||||
Бөлім: |
Өнер |
||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Махсотова Ж |
||||||||||
Күні: |
01.02.2023 |
||||||||||
Сыныбы:3 |
|||||||||||
Тақырыбы |
100. Текше, тікбұрышты параллелепипед |
||||||||||
Оқу мақсаты |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсінеді. |
||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының рекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
|||||||
3 минут
|
Үй тапсырмасын сұра
|
Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады.
|
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1. Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады. |
||||||||
Сабақтың ортасы 2минут
Білу. 4 минут
3 минут
4 минут
2 минут
2 минут
6 минут
5 минут
5 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1 — тапсырма. Факт әдісі Фотограф объективтен дәл алдында түзу орналасқан текшені көрді. Сол жағында — Е Оң жағында — С Жоғары жағында — В Төмен жағында — F 2-тапсырма. Текшені сағат тілімен айналдыр. Үшінші рет айналдырғанда қай сурет сәйкес келеді?
Үшінші рет айналдырғанда б суреті сәйкес келеді. 3-тапсырма.Миға шабуыл әдісі Кез келген босаған қорапты ал. Оны ашып, беттерін жаз. Жазбада бірдей қанша фигура шыққанына қара. Тіктөртбұрыштар (параллелепипед) қабырғаларының ұзындығын жаз.
Сергіту сәті Көңілді күн әні
ЕБҚ тапсырмасы 1. Текшенің суретін сал. Текшенің қанша төбесі,жағы және қыры болады? 5-тапсырма. а) Есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Қандай тәсіл ыңғайлы? Неліктен? а) 1 аптада — 5р., 30б. 4 аптада — ? б. Шешуі: 1-тәсіл: 1) 5*30=150 б (1аптада) 2)150*4=600б. (4аптада) 2-тәсіл: (5*30)*4=600б. Ж: 4 аптада 600 баланы фотосуретке түсіреді. ә) Есептегі деректерді өзгертіп, қайтадан шығар. 1 аптада — 4р., 40б. 3 аптада — ? б. Шешуі: 1-тәсіл: 1) 4*40=160 б (1аптада) 2)160*3=480б. (3аптада) 2-тәсіл: (4*40)*3=480б. Ж: 3 аптада 480 баланы фотосуретке түсіреді.
6-тапсырма. Ойланып тап әдісі Теңдеулерді шеш. y-165=620+173 800-x=870-610 y-165=793 800-x=260 y=793+165 x=800-260 y=958 x=540 958-165=620+173 800-540=870-610 793=793 260=260
55*x=820-710 a_15=54:18 55*x=110 a:15=3 x=110:55 a=3*15 x=2 a=45 55*2=820-710 45_15=54:18 110=110 3=3
y-420=600-56 300-x=42*2 y-420=544 300-x=84 y=544+420 x=300-84 y=964 x=216 964-420=600-56 300-216=42*2 544=544 84=84 Саралау тапсырмасы. 7-тапсырма. Тирде екі дос жарысуда. Олардың әрқайсысы қанша ұпай жинағанын анықтаңдар. 1-деңгей: а)Алмас — 3р 40ұ; 3р 30 ұ. Қайрат — 3р 40ұ; 4р 30 ұ. Әрқайсысы — ?ұ Ш: 1) (3*40)+(3*30)=210ұ (Алмас) 2) (3*40)+(4*30)=240ұ (Қайрат) Ж: Алмас 210ұпай, Қайрат 220ұпай жинады. ә)2-деңгей: Алмас — 3р 20ұ; 3р 50 ұ. Қайрат — 3р 20ұ; 4р 40 ұ. Әрқайсысы — ?ұ Ш: 1) (3*20)+(3*50)=210ұ (Алмас) 2) (3*20)+(4*40)=220ұ (Қайрат) Ж: Алмас 210ұпай, Қайрат 220ұпай жинады. 3-деңгей: 8-тапсырма. Бірінші суретке үстінен қарағанда қай фигура сәйкес келеді? Ж: |
Сұрақтарға жауап беріп,өз ойын дәлелдейді.
Текшені сағат тілімен айналдырып, үшінші рет айналдырғанда қай сурет сәйкес келетінін анықтайды.
Кез келген босаған қорапты алып, оны ашып, беттерін жазады. Жазбада бірдей қанша фигура шыққанына қарап, тіктөртбұрыштар (параллелепипед) қабырғаларының ұзындығын жазады.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
Есептің шартын құрады және шешуін әртүрлі тәсілмен шығарып, жауабын табады.
Ойланып тап әдісі бойынша теңдеулерді шешеді.
Тапсырмаларды орындайды. |
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап беріп,өз ойын дәлелдейді.
Дескриптор: 1 Текшені сағат тілімен айналдырып, үшінші рет айналдырғанда қай сурет сәйкес келетінін анықтайды.
Дескриптор: 1. Кез келген босаған қорапты алып, оны ашып, беттерін жазады. 2.Жазбада бірдей қанша фигура шыққанына қарап, тіктөртбұрыштар (параллелепипед) қабырғаларының ұзындығын жазады.
Дескриптор: 1. Есептің шартын құрады. 2. Шешуін әртүрлі тәсілмен шығарып, жауабын табады.
Дескриптор: 1. Ойланып тап әдісі бойынша теңдеулерді шешеді.
Дескриптор: 1.Тапсырмаларды орындайды. |
оқулық
Оқулық Дәптер
дәптер
|
|||||||
Сабақтың соңы 1 минут
1 минут
2минут |
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма 4-тапсырма. Кәдесый қораптарын жасап, оларды суретке түсір. Жұмысты неден бастайсың? Алдымен өз іс — әрекетіңнің жоспарын құр.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырма сын жазады
|
Мадақтау сөздерін айту Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Балдар жиынтығын қою
|
|
|||||||